Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
04.09.2022 20:41 - Енергийен режим в Европа ще e неизбежен след спирането на руския газ
Автор: iw69 Категория: Политика   
Прочетен: 7066 Коментари: 3 Гласове:
7

Последна промяна: 04.09.2022 20:46

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
60% от британските фабрики са застрашени от фалит заради нарастващите сметки на енергоносителите

Енергийният режим в Европа изглежда почти неизбежен след спирането на руския газ, съобщава в свой анализ агенция Блумбърг.

В събота германски официални лица настояха, че сигурността на газовите доставки е гарантирана, поне засега, след като руският гигант "Газпром" взе решение в последния момент да не пусне отново в действие ключовия тръбопровод "Северен поток 1" след извънредната тридневна поддръжка. Според тях газохранилищата се запълват (на 85% към 2-ри септември, според последните данни на Gas Infrastructure Europe, GIE) и се осигуряват нови източници на газ.

Но Клаус Мюлер, президент на енергийния регулатор на Федералната мрежова агенция на Германия, предупреди през миналия месец, че дори при 95% запълнени газохранилища, ще има достатъчно синьо гориво само за два и половина месеца, ако Русия спре напълно газовите си доставки.

"ЕС вече е в червената зона, тъй като трябва да се извърши по-нататъшно ограничаване на търсенето на природен газ", посочи пред Блумбърг Тиери Брос, професор по международна енергетика в Sciences Po в Париж. Той смята, че потреблението на газ трябва да бъде намалено допълнително с 3 на сто.

Европейската комисия вече определи доброволна цел за намаляване на търсенето на газ в рамките на ЕС с 15%, с възможност да направи тази цел задължителна, ако е необходимо. Докато министрите на енергетиката се подготвят да се срещнат за извънредна среща на 9-и септември, сега вероятно ще бъдат обмислени стъпки, които изглеждаха немислими преди, според дипломати от ЕС, цитирани от Блумбърг.

Германия има свой собствен план за извънредни ситуации. Последният етап, който предстои да бъде въведен, включва и въвеждането на газово нормиране (режим при предоставянето на синьото гориво).

Европейските политици се подготвят от седмици за перспективата за намаляване на руските доставки и се борят да намерят начини да намалят търсенето. Промишлеността вече спира, а еврото поевтиня към и под нивото на паритет спрямо щатския долар поради икономическите щети, нанесени от енергийната война на Москва. С наближаването на зимата решимостта на Европа да продължи да подкрепя Украйна срещу Русия може да бъде подложена на изпитание, се посочва в анализа на Блумбърг.

Въпреки че намаляването на търсенето на газ с 15%, за което ЕК настоява, може да позволи на блока да избегне енергийното нормиране, досега европейските правителства действаха бавно, за да намалят потреблението.

През юли Европейската комисия предупреди, че необичайно студена зима или по-нисък внос на газ от алтернативни източници ще повиши риска от "по-нататъшни драстични газови съкращения".

През отминалата седмица цените на природния газа отбелязаха солиден спад, тъй като търговците все повече очакваха "Газпром" да рестартира отново доставките на газ по "Сверен поток 1" след тридневната т.нар. "непредвидена поддръжка" В последния момент обаче, само часове след като Групата на седемте най-развити икономики (Г-7) се съгласи да изпълнят намерението си за въвеждане на таван на цените на руския петрол, "Газпром" обяви, че ключовият тръбопровод ще остане затворен, тъй като по време на "поддръжката" е откри проблем.

Въпреки поевтиняването на синьото гориво на европейските газови борси през отминалата работна седмица към 212 евро за мегаватчас, цената остава четири пъти по-високи от нивата преди година, като се очаква цените отново да тръгнат нагоре в понеделник, което да доведе до по-голям натиск върху индустриите и домакинствата, както и върху европейските политиците да действат.

Пълното спиране на газоподаването през "Северен поток 1", който минава под Балтийско море до Германия, оставя само два основни маршрута за доставка на газ за Европейския съюз: един през Украйна и един през "Турски поток" през Черно море, посочва Блумбърг. Газовите потоци през Украйна обаче също са силно ограничени, като работи само едното от двете разклонения на тръбопровода.

Загубата на ключовия тръбопровод "Северен поток 1" за неопределено време също така засилва натиска върху Германия да остави атомните електроцентрали, които планира да затвори до края на година, отворени за по-дълго време - решение, което обаче би било противоречиво. немското правителство посочи преди време, че все още чака резултатите от стрес тестовете, преди да вземе решение, но този ход изглежда все по-вероятен, отбелязва Блумбърг.

Газови трасета от Русия към към Европа (агенция Блумбърг)

Удължаване на работата на две ядрени централи би спестило 2,3% от търсенето на газ, което прави 5,4 милиона кубически метра на ден, изчисляват анализатори на финансовата агенция.

"Удължаване на работата на ядрените централи е очевидното решение за Германия и определено ще има значение“, каза Кесавартиний Саваримутху, анализатор в Блумбърг (BloombergNEF). "Всеки спестен кубически метър природен газ е от решаващо значение за сигурността на доставките и за продължаване на намаляването на търсенето на газ в енергийния сектор".

След като "Северен поток1" е затворен, а газовите потоците през Украйна са ограничени, сега много зависи от това, какво ще бъде времето.

Месец октомври, който по принцип дава началото на зимния отоплителен сезон, засега изглежда, че ще бъде мек с температури над нормалните, очаквани в северната и западната част на Европа, според Maxar Technologies LLC.

Колко скоро времето ще стане студено ще определи и колко бързо Европа ще изгори запасите си от газ, натрупани в хранилищата.

Междувременно Азия и Европа се конкурират за втечнен природен газ и ако зимата е особено студена и в двата региона, съществува риск газът в европейските хранилища да свърши към края на зимния сезон. A управляващите в ЕС са доста неподготвени и разчитат като че ли само на това зимата да е мека и пролетта да дойде по-рано, което си е средновековна стратегия за оцеляване.

image

Скоро индустриалните центрове на Европа може да изглеждат така

Според проучване, което разкрива мащабите на кризата, пред която е изправен следващият министър-председател на Великобритания, нарастващите сметки за енергия заплашват да доведат до фалит шест от всеки десет британски производителя.

MakeUK, лобистката група на британските фабрики, заяви, че почти половината от тях са получили двойно по-високи сметки за електроенергия спрямо същия период от последната година.

"Настоящата криза поставя компаниите пред суров избор", се казва в доклада. "Ако помощта не дойде скоро, трябва да се намали производството или да се затворят."

Новият министър-председател на Обединеното кралство ще бъде обявен в понеделник, като се очаква Лиз Тръс да победи Риши Сунак, неин съперник в надпреварата за лидерския пост в Консервативната партия. Правителството е подложено на силен натиск да обяви по-широк пакет от мерки за подпомагане на потребителите и предприятията, за да се справят с безпрецедентния скок на световните цени на енергията.

Според индекса, публикуван от S&P Global тази седмица, фабричният сектор във Великобритания вече е в упадък. В проучването на MakeUK се казва, че 13 % от фабриките вече са намалили работното време или избягват пиковите периоди, а 7 % спират производството дори за по-дълъг период от време.

"Новото правителство трябва да предприеме спешни действия", заяви Стивън Фипсън, главен изпълнителен директор на MakeUK. "Ние вече изоставаме значително от нашите световни конкуренти."

 



Гласувай:
7



1. missana - Много се радвам, че ще има енергиен режим в ЕС.
04.09.2022 21:00
Нека и у нас да е така!
Това е генерална репетиция за бъдещето, когато всичко ще е кът - много повече от днес.
цитирай
2. morskipesni - Народът не е виновен за безумието на политиците с власт
04.09.2022 23:02
Скоро всичко ще утихне, войната ще спре и агресорите от НАТО ще имат време за пост и молитва.
цитирай
3. radostinalassa - Янките не могат да живеят без война..
05.09.2022 19:14
След неуспеха им в Украйна сега се говори за война в Арктика. Обаче те нямат ледоходи горките.
цитирай
Вашето мнение
За да оставите коментар, моля влезте с вашето потребителско име и парола.
Търсене

За този блог
Автор: iw69
Категория: Политика
Прочетен: 5359181
Постинги: 2811
Коментари: 7268
Гласове: 18486
Архив
Календар
«  Септември, 2024  
ПВСЧПСН
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30