Постинг
08.05 13:07 -
Кризата в Щатите се разраства - след фалита на 4-та поред банка в САЩ последва тежък срив на борсовите котировки на редица други финансови институти
Автор: iw69
Категория: Политика
Прочетен: 1845 Коментари: 1 Гласове:
Последна промяна: 14.05 21:56

Прочетен: 1845 Коментари: 1 Гласове:
6
Последна промяна: 14.05 21:56



В САЩ фалира четвъртата банка от началото на 2023 г. След Silicon Valley Bank, Silvergate и Signature Bank, друга банка, First Republic, отиде на дъното. Тя стана поредната жертва на влошаващата се финансова ситуация в Съединените щати, която вече заплашва с нова рецесия и влошава общата нестабилност в Америка - и то в разгара на президентската надпревара.
Настоящата банкова криза се разрази на фона на рязкото увеличение на основния лихвен процент в САЩ и много други страни по света поради нарастването на инфлацията.
Отначало те се опитаха да си затворят очите за това, наричайки инфлационната криза „временно явление“. В крайна сметка обаче трябваше да започнат сериозна борба с инфлацията. През 2022 г. и началото на 2023 г. Федералният резерв де факто изключи своята печатна машина и повиши рязко основния си лихвен процент от нула на 5%. Това наистина намали инфлацията, но предизвика тезки сътресения за банките и на пазара на недвижими имоти, който стана първата жертва на покачването на основните лихви. Понеже заемите рязко поскъпнаха хората започнаха да купуват по-малко жилища и съответно цените им тръгнаха надолу.
За американската икономика повишаването на ставките по предитите до най-високото ниво от 15 години насам се превърна в истински шок, който завличе към дъното редица финансови институти.
Акциите на PacWest (PACWW) и Western Alliance (WAL) паднаха във вторник, тъй като инвеститорите остават убедени, че за тези проблемни банки най-лошото тепърва предстои.
„Спадът на акциите и на двете институции дойде ден след като JPMorgan Chase (JPM) придоби по-голямата част от First Republic (FRC) в сделка, която имаше за цел да възстанови стабилността на банковата система след два месеца на тежки сътресения.
Акциите на PacWest приключиха търговията във вторник със спад от 28%, докато акциите на Western Alliance паднаха с 15%. Други регионални банки също паднаха рязко, включително Zions (ZION), Comerica (CMA) и Key (KEY), които паднаха с 9-12%.
Един от новите видове натиск върху тези компании е продажбата на къси позиции, които изглежда са насочени към кредиторите, които смятат за най-уязвими. Данни от S3 Partners показаха, че късите продавачи са увеличили залозите си срещу регионалните банкови акции с повече от $440 милиона през последните 30 дни.
От петък делът на късите позиции на PacWest се е повишил до повече от 18% от акциите, което я прави втората регионална банка с най-къса позиция за същия период.
PacWest и Western Alliance също бяха сред финансовите институции, заедно с First Republic, които попаднаха под контрол след фалитите на 10 и 12 март на Silicon Valley Bank и Signature Bank.
И двата кредитора, както и First Republic, загубиха значително количество депозити през първото тримесечие, тъй като клиентите гравитираха към възприеманата безопасност на големите банки или по-високата възвръщаемост, предлагана от фондовете на паричния пазар. PacWest, кредитор със седалище в Бевърли Хилс, Калифорния, загуби 17% от своите депозити, базираната във Финикс Western Alliance загуби 11%, докато First Republic загуби 41%."
Вашето мнение
За да оставите коментар, моля влезте с вашето потребителско име и парола.
Търсене