
Прочетен: 1290 Коментари: 3 Гласове:
Последна промяна: 31.05.2024 07:49



Френският и германският лидери много искат след предстоящите избори за Европейски парламент да продължат да определят бъдещия курс на ЕС. Но надеждите им вероятно ще бъдат попарени, защото и двамата политици и държавите им се възприемат вече като слаби и неспособни да вдъхнат доверие в общото виждане за блока, пише Politico.
В навечерието на изборите за Европейски парламент Еманюел Макрон реши да пристигне в Берлин, за да демонстрира френско-германското единство. По време на посещението си френският лидер възнамерява да „определи дневния ред“ и „да очертае стратегическите приоритети“ за бъдещето на ЕС заедно с германския си колега Олаф Шолц, който е канцлерът с най–ниско одобрение във ФРГ.
Но според изданието тези цели са изправени пред сериозен проблем. Останалата част от ЕС не е убедена, че Берлин и Париж трябва да продължат да заемат ключово място в организацията.
Въпросът е не само в обтегнатите лични отношения между френския президент и германския канцлер, но и в различията между двете държави по много въпроси — от енергетиката до военната помощ за Украйна. В очите на европейските си колеги Шолц и Макрон „все повече изглеждат като две куци патки, политически отслабени в собствените си страни и неспособни да вдъхнат доверие в общата визия за съюза“, се подчертава в статията.
Както Шолц, така и Макрон управляват страни, чиито икономики се намират в плачевно състояние, пише Politico. И двамата са изправени пред унизително поражение на предстоящите избори за Европейски парламент от крайнодесни партии, отбелязва изданието.
Слаби икономики, личната студенина и политическата слабост създават токсична комбинация. В резултат на това позицията и на двамата лидери ще бъде сериозно подкопана по време на преговорите за назначенията на ръководни длъжности след парламентарните избори, затова не може и да става дума, че те ще определят курса за целия ЕС, твърдят критиците.
„Макрон иска да е номер едно на тези избори. Другите лидери знаят това, но усещат неговата слабост. Нима той мисли, че след това ще може да диктува условията на останалата част от Европа?“, заяви високопоставен политик в Брюксел пред Politico.
Източник:
https://www.politico.eu/article/lame-ducks-macron-and-scholz-will-struggle-to-steer-eus-post-election-agenda/
По повод вчерашното „ТВ-шоу” Тръмп-Зелен...
ДЕТСКИТЕ БАНДИ В МОЛОВЕТЕ – СИМПТОМ НА П...