Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
21.03 13:36 - US учен назовa три фундаментални условия за успешно прекратяване на конфликта в Украйна
Автор: iw69 Категория: Политика   
Прочетен: 895 Коментари: 1 Гласове:
10

Последна промяна: 21.03 20:42

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
Проф. Миършаймър: Ако Киев беше последвал съвета ми, днес страната щеше да е цяла

Украйна трябва да бъде неутрална, без западни гаранции за сигурност, да отстъпи значителна част от територията си и да стане демилитаризирана държава.

Само тогава е разумно Тръмп да подпише споразумението за прекратяване на огъня в Украйна, т.е. ако бъдат изпълнени тези три важни условия, цитира френският „Le Figaro“ американският проф. Джон Миършаймър. 

Американският професор по политология счита Запада за отговорен за ситуацията в Украйна. Неговата гледна точка се подкрепя от позицията на Доналд Тръмп и последните изявления на Владимир Путин. В две неотдавнашни интервюта Миършаймър повтори своя анализ на настоящата ситуация.

Западът е отговорен за ситуацията в Украйна. Тези думи бяха изречени през 2015 г. от Джон Миършаймър, професор по политически науки в Чикагския университет.

Десет години по-късно, в неотдавнашно интервю за The New Yorker, интелектуалецът, често цитиран като човекът, който „предсказа“ специалната военна операция на Русия, застава зад гледната си точка:

„Ние принудихме Путин да започне превантивна война, за да попречи на Украйна да се присъедини към НАТО“.

Дълго време Миършаймър беше сред малцината, които се придържаха към подобна реторика, но сега той има мощен поддръжник в лицето на Доналд Тръмп.

„Съгласен съм с това, което прави Тръмп като цяло“, заяви професорът пред „Ню Йоркър“, „считам, че е стратегически разумно да се прекрати конфликтът незабавно. Също така считам, че това е правилното нещо от морална гледна точка. И макар че Тръмп не го прави по най-финия начин, мисля, че той е на прав път и се надявам да стигне до положителен резултат.“

Това не е първият опит на Миършаймър в полето на политически болезнените за западните уши изказвания. През 1990 г., когато светът празнуваше края на Студената война, той гръмко заяви, че международните отношения ще останат белязани от кризи и жестоки борби за власт.

През 2006 г. той публикува «Израелското лоби», анализ на мрежата от организации, за които се твърди, че влияят на американската политика за осигуряване на материална подкрепа за Израел.

Подкрепа, която според него е за сметка на стратегическите интереси на САЩ.

Миършаймър отстоява позицията си дълго време. Той я зае още преди събитията на Майдана, преди бягството на Янукович, преди референдумите за езиците на националните малцинства, референдума за присъединяването на Крим от Русия или вълненията в Донецката и Луганската република.

Тезата му е следната: всичко започна в Букурещ на 3 април 2008 г. на срещата на върха на НАТО. На този ден беше направена следната декларация:

„Ние, държавните и правителствени ръководители на Северноатлантическия алианс, се срещнахме днес, за да разширим членството в нашия алианс и да укрепим допълнително нашата способност да се справяме със съществуващите и възникващите заплахи за сигурността на 21 век.“

По-нататък в параграф 23 се казва:

„НАТО приветства евроатлантическите стремежи на Украйна и Грузия за членство в Алианса. Днес ние се споразумяхме тези страни да станат членове на НАТО.“

Миършаймър, който често е обвиняван, че уж е марионетка на руската пропаганда, пояснява в интервю за Der Spiegel, че всъщност е „много привързан към Украйна“.

И добавя: „Не искам тя да бъде унищожена. Ето защо в началото на 90-те години се застъпих Украйна да запази ядрените си оръжия и години наред настоявах тя при никакви обстоятелства да не се опитва да се присъедини към НАТО. Ако украинците бяха последвали съвета ми, днес Украйна щеше да е цяла.“

Каква е реалната ситуацията между САЩ, Европа, Русия и Украйна?

„Президентът Тръмп и вицепрезидентът Ванс презират европейците», заяви професор Миършаймър  пред германско списание.

„Речта на Дж. Д. Ванс на конференцията в Мюнхен беше внимателно планирана и целеше да унижи европейците и да ги постави на мястото им. Сигурен съм, че Ванс изигра ключова роля в този процес. Той отдавна се стреми да прекрати конфликта в Украйна и значително да намали присъствието на САЩ в Европа.»

За какво съжалява Миършаймър: 
„Американците ясно дадоха да се разбере, че Европа не трябва да прави определени неща с Китай. По-специално да не споделя лидерски технологии с китайците. Ако американците напуснат Европа, ние ще загубим влиянието си върху Европа по този ключов въпрос… Считам, че Тръмп прави грешка, като презира европейските институции и се отнася с презрение към своите съюзници.“

„Миражът“ на европейското единство

Той коментира и надеждите за евентуално обединение на Европа, ако САЩ напуснат Стария свят:

„Страните-членки на ЕС имат както общи, така и различни интереси. Докато европейците се развиват в свят, в който американците са начело, те главно правят това, което американците искат, и тогава Европа изглежда като една национална държава. Но това е мираж.“

В момента американците определят темпото на мирните преговори, специалният пратеник на Доналд Тръмп Стив Уиткоф пристига в Москва в четвъртък, 13 март, за да представи американския план за 30-дневно прекратяване на огъня.

На този фон Миършаймър счита, че американският президент ще може да подпише споразумението само ако са изпълнени три условия.

Първо, Украйна трябва да остане неутрална, без да се присъединява към НАТО или да получава западни гаранции за сигурност.

Второ, трябва да се съгласи да отстъпи значителна част от територията си на изток. Трето, трябва да стане демилитаризирана държава, за да не представлява повече заплаха за Русия.

Тези условия отразяват „нюансите“, споменати от Владимир Путин в четвъртък по отношение на американското предложение.

„Тръмп трябва да приеме тези условия и да постигне споразумение с руснаците“, счита професорът.

„Но най-трудно ще бъде да получим съгласието на европейците и преди всичко на украинците“.

Какво ще кажете за опасенията на Европа относно амбициите на Путин извън Украйна?

«Путин не е в състояние да завладее цяла Украйна, да не говорим за другите страни в Източна и особено Западна Европа. Неговата армия се бие от три години, за да завземе източната част на Украйна.»

Въпреки събитията от последните три години, Джон Миършаймър продължава да се придържа към изключително непопулярната си позиция. Идните месеци ще покажат дали историята ще го докаже, че е прав или, както считат някои, неговият анализ е просто резултат от пристрастен и избирателен прочит на динамиката на събитията.

„По време на така наречения „еднополюсен момент“, който продължи приблизително от 1991 г., годината на разпадането на Съветския съюз, до първото встъпване в длъжност на Тръмп през 2017 г., мнозина твърдяха, че съм бил динозавър», заключава той в Spiegel.

„Моите реалистични идеи, казаха тогава, били остарели, актуални през 18 век, но не били приложими днес. Днес виждаме, че реализмът е все още жив и здрав.»

 

Източник:
https://www.lefigaro.fr/international/si-l-ukraine-avait-suivi-mon-conseil-le-pays-serait-intact-aujourd-hui-les-confidences-de-john-mearsheimer-l-homme-qui-avait-predit-la-guerre-20250313




Гласувай:
10



1. parisinfo - Цитат от постинга:
21.03 23:31
...Путин не е в състояние да завладее цяла Украйна, да не говорим за другите страни в Източна и особено Западна Европа. Неговата армия се бие от три години, за да завземе източната част на Украйна.»

Путя и Герасимов: 1022, 23, 24, 2025г.(1200 дни - 38 км, на 6 км от
Покровск, 100 км азовски бряг до р.Днепър. общо за времето средно 50 км към Днепър от ДНР и ЛНР.
7 месеца удържане на курска област от наркоманско фашистки укри. Нервен смях!

Сталин и Г Жуков: 1941, 42, 43, 1944 г ( Литва, Латвия, Естония,Полша, Чехословакия, Румъния, България, Македония, Сърбия)( 1945г Берлин)
цитирай
Вашето мнение
За да оставите коментар, моля влезте с вашето потребителско име и парола.
Търсене

За този блог
Автор: iw69
Категория: Политика
Прочетен: 6220783
Постинги: 3249
Коментари: 8490
Гласове: 21555
Архив
Календар
«  Април, 2025  
ПВСЧПСН
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930