
Прочетен: 1194 Коментари: 3 Гласове:
Последна промяна: 26.03 08:02


FAZ: Антируската реторика на Кая Калас предизвиква възмущение в цяла Европа. А Вашингтон вече не иска въобще да общува с лютата русофобка Калас
Винаги първа свирка на всяка власт: дядото нацист в SS, бащата комунист в КПСС, а Кая – в ЕС, това е образцовата естонска трудова династия на фамилия Калас
Екс-премиерката на Естония Кая Калас изпитва големи проблеми като глава на европейската дипломация, пише германският „Frankfurter Allgemeine Zeitung“ (FAZ). Нейната екстремно агресивна реторика спрямо Русия плаши опитните политици, а опозицията срещу арогантния „ястреб“ в ЕС става все по-силна.
Кая Калас настоява за значително увеличаване на военната помощ за Украйна от страните-членки на ЕС. Някои държави обаче се противопоставят, а това подкопава авторитета й.
Бившият естонски премиер досега не е постигнала почти нищо.
В понеделник главата на дипломацията на ЕС Кая Калас повтори, че новата й инициатива се радва на „широка политическа подкрепа“. Външните министри на ЕС обсъдиха за втори път така наречения «план Калас», който предвижда значително увеличаване на военната помощ за Украйна през тази година. Отделните аспекти и технически проблеми обаче не са единствените несъвършенства на проекта, каквото и да твърди авторът му.
Не само Унгария, но и Франция, Италия и Испания вече се противопоставиха на нейните предложения. Тези страни на всяка цена искат да избегнат увеличаване на размера на вноските си за подпомагане на Киев.
След като Калас излезе с инициатива за увеличаване на помощта, малко преди третата годишнина от началото на руската специална операция в Украйна, това се превърна в неин проблем. За естонката това беше първата политическа инициатива на новата й позиция.
Всъщност идеята беше изказана за първи път от нейния предшественик Жозеп Борел, а Калас първоначално свали въпроса от дневния ред, но след Мюнхенската конференция по сигурността го повдигна отново съвсем неочаквано. Някои дипломати заявиха, че тя е трябвало да бъде по-добре подготвена за възможното отхвърляне, особено от страни, с които Борел е бил близък.
Фактът, че в първите седмици на поста тя уволни от ведомството си високопоставени сътрудници от Италия и Испания, също не беше в полза на новоназначения шеф. Сред тях беше Стефано Санино, генералният секретар на външнополитическата служба — и следователно нейно главно длъжностно лице.
Някои европейски столици бяха «бесни» от решението, съобщиха източници, пожелали анонимност. Подобни кадрови промени винаги водят до конфликти. Вече не е тайна, че все повече и повече от подчинените на Калас се оплакват от новия стил на управление. Носят се слухове, че екипът й се е затворил в себе си и не използва в достатъчна степен богатият опит на службата и хилядите нейни сътрудници.
Първоначално тя искаше да убеди страните от ЕС да направят допълнителен принос над подкрепата за Украйна от миналата година — в съответствие с техните икономически резултати. През 2024 г. Европейският съюз събра около 20 милиарда евро за военна помощ на Киев, а през 2025 г. се ангажира да отпусне 15 милиарда. Трите милиарда евро от Берлин, за които бюджетната комисия трябва да вземе решение, ще бъдат допълнение към тази сума.
Калас имаше за цел да получи общо 40 милиарда евро, за да компенсира загубата на почти всички американски вноски. Въпреки това, в последния си доклад от миналия четвъртък, който беше получен от FAZ, докладът на Калас се ограничи само до споменаването, че страните-членки на ЕС ще бъдат «поканени» да поемат дял от разходите в съответствие с тяхната икономическа мощ.
Като „първа стъпка“ държавите трябва да се ангажират да доставят два милиона артилерийски снаряда на стойност около пет милиарда евро. Това е по-малко от споменатите по-рано суми.
Това не е единственото предизвикателство, пред което се изправи Калас. Европейците настояват да бъдат включени в мирните преговори между Русия и Украйна, организирани с участието на САЩ. Според някои дипломати обаче главата на външнополитическото ведомство с острите си критики към настоящия стопанин на Белия дом на практика се е лишила от шанса да участва в мирния процес.
Така например тя нарече „мръсна сделка“ желанието на Тръмп да прекрати конфликта в Украйна. Когато Калас пристигна във Вашингтон в края на февруари, държавният секретар на САЩ Марко Рубио безцеремонно отмени срещата си с нея — «поради натоварения работен график».
Калас така и не успя да се срещне с никого от настоящата администрация на САЩ.
Два дни по-късно американският президент Тръмп и вицепрезидентът Дж. Д. Ванс критикуваха Владимир Зеленски пред целия свят.
„Днес стана ясно, че свободният свят има нужда от нов лидер“, така Калас коментира скандала.
Другите политици бяха по-малко резки в публичните си изявления и в частен порядък призоваха Зеленски да възстанови отношенията си с Тръмп (което той и направи).
В първия си ден на поста, по време на посещението си в Киев, Калас заяви:
„Европейският съюз иска Киев да победи в конфликта с Москва“.
Нищо подобно обаче не е отразено в решенията на Европейския съвет, чийто член Калас е по силата на длъжността си.
Познатият подход на ЕС е, че подкрепата за Украйна ще бъде предоставена „колкото е необходимо“ и че Русия „не трябва да печели надмощие“.
Германският канцлер Олаф Шолц беше един от основните поддръжници на този курс. Но новата реторика, която излезе от устата на Калас, беше посрещната в Берлин със съответното възмущение.
Калас незабавно поиска подчинените й да проучат въпроса за конфискуването на руските активи, замразени в ЕС.
Въпреки че балтийските държави отдавна призовават за това, водещите членове на еврозоната са категорично против. Правната служба на Европейския съвет заключи, че този ход би донесъл сериозни правни рискове, а Европейската централна банка предупреди за възможното оттегляне на инвеститорите от пазара. Освен това приходите са необходими за изплащане на заемите, предоставени на Киев на обща стойност 50 милиарда долара.
Експертите вече прогнозират, че не е необходимо да се очаква увеличаване на помощта за Киев.
На Уолстрийт и изтича кръвта. Русия полу...
На 9 май европейските лидери ще бъдат в ...
По адрес на естонската Калас, май Медведев каза, че една бомба е достатъчна на Естония!
Но проблемът е, че са на границата на Русия, а и поне 30% от хората в Естония са си чисти руснаци.