Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
07.07.2022 19:00 - Антируските санкции доведоха икономиката на САЩ до криза
Автор: iw69 Категория: Политика   
Прочетен: 2752 Коментари: 7 Гласове:
6

Последна промяна: 07.07.2022 20:42

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
Големите бизнесмени и анализатори на Уолстрийт започват да говорят открито за предстоящата рецесия в САЩ

Кризата е на прага и в Европа, която изглежда прави всичко, за да се лиши от газ. Твърде рано е да се отписват и рисковете от нова вълна от коронавирус, казват икономисти. А петролът се очаква или да падне рязко до $45-65 за барел, или да скочи до $380. За какво трябва да се подготвим?

Шоковите икономически сценарии се появяват един след друг. Миналата седмица икономистите уверено говориха за очакванията за рецесия в най-голямата икономика в света - САЩ. Вътре в САЩ разговорите за икономиката все повече завършват със сигурност за рецесия, тъй като бизнес лидерите преминават от мълчалив страх към открити разговори за рецесия, а анализаторите от Уолстрийт все повече добавят възможността за рецесия към своите прогнози, пише „Политико“.

Онзи ден икономистите на „ДжейПиМорган“ казаха за "опасната близост" на американската икономика до рецесия. За рецесия се счита, когато икономиката стагнира или спада в продължение на две последователни тримесечия.

Анализаторите на „ДжейПиМорган“ смятат, че през второто тримесечие БВП на САЩ няма да нарасне с 2,5%, както очакваха по-рано, а ще покаже увеличение от само 1%, което е близо до стагнация. „Нашата перспектива е опасно близо до рецесия“, каза Майкъл Фероли, главен американски икономист в „ДжейПиМорган“. Според анализаторите една от основните причини е забавянето на потребителското търсене.

Началото на рецесия може да бъде засвидетелствано и от срива на американските борсови индекси и високата инфлация, с която САЩ не могат да се справят.

До 1 юли американският С&П 500 е загубил 21% от началото на годината, според оценки на „Дау Джоунс“. Подобен спад е рекорд от 1970 г. насам. Американските акции са се обезценили през първата половина на годината с 9 трилиона долара, каза Кирил Дмитриев, главен изпълнителен директор на Руския фонд за преки инвестиции.

„Санкциите на САЩ срещу Русия нанасят опустошителен удар на икономиката на САЩ и вече доведоха до най-големия спад в историята на водещите борсови индекси. Както преди половин век, пълен срив на пазарите е последван от настъпване на рецесия. Според оценките на Федералния резерв в Атланта, в САЩ се очаква БВП да спадне за второ поредно тримесечие. За американската икономика това означава, че рецесията вече е започнала“, каза ръководителят на РФПИ.

Рисковете от рецесия се показват от индексите на потребителските настроения и доверие от Университета на Мичиган и „Конферънс Борд“. „И двата индекса заедно отбелязват потребителския песимизъм относно краткосрочните икономически перспективи на фона на високата инфлация, която намалява реалния разполагаем доход на населението и принуждава да намали месечния процент на спестявания, да се обърне към кредитни карти и дори да преразгледа плановете за почивка и скъпите покупки“, казва Михаил Денисламов, старши анализатор във „Фрийдъм Финанс“.

С други думи, заради инфлацията американците започнаха да спестяват по-малко и да харчат повече пари от кредит. Съществува очевиден риск повишаването на лихвените проценти по кредитите да доведе до по-ниски разходи на населението, което ще означава рецесия. Според експерта предпазливостта на висшето ръководство на американските компании по отношение на перспективите пред световната икономика и желанието за намаляване на разходите може да доведе до увеличаване на безработицата

Най-силната икономика в света - американската - по никакъв начин не може да се справи с инфлацията. „Защото Федералният резерв започна да се бори с инфлацията твърде късно и сега е принуден да затегне паричната политика твърде агресивно. Има забавяне от 9-12 месеца между повишаването на лихвения процент и реалното въздействие върху икономиката, така че резките и бързи повишения на лихвените проценти от Федералния резерв създават риск от „грешки“, обяснява Денисламов.

Рисковете от рецесия нарастват не само в САЩ, но и в Европа. Еврото падна до 20-годишно дъно спрямо долара на 5 юли на фона на опасенията на инвеститорите относно нарастващия риск от рецесия в еврозоната и темповете на повишаване на лихвените проценти от Европейската централна банка.

„Рискът от икономически спад в Европа тази зима се оценява на около 40%, отчасти поради зависимостта на повечето страни в Източна и Централна Европа от руския газ“, се казва в доклада на британския Център за икономически и бизнес изследвания. Италия и Франция също са в повишена готовност, тъй като доставките на газ за тези страни са застрашени, се казва в документа.

Великобритания почти не зависи от руския газ. Получава по-голямата част от газа си от Норвегия. Въпреки това високите световни цени на пазара удрят и кралството. „Освен това Великобритания има много ограничен капацитет за съхранение, което означава, че е по-малко способно да устои на временни ценови шокове“, отбелязва проучването.

През 2022 г. рецесията може да засегне балтийските страни, Португалия, Гърция, България, Великобритания и дори Германия, предполага Александър Сафонов, доктор по икономика, професор в катедрата по психология и развитие на човешкия капитал на Финансовия университет към правителството на Руската федерация.

„Ръстът на инфлацията в еврозоната не е приключил и до края на годината ще се появят нови фактори, които ще подкрепят растежа ѝ до 10%. Покачването на цените с такива темпове за много икономики има най-песимистичните последици“, каза Сафонов. В същото време финансовите власти на ЕС нямат ефективни инструменти за ограничаване на инфлацията (като САЩ), така че ще продължат да манипулират лихвения процент, добавя той.

Но има доста разлики между ситуацията в САЩ и ЕС. „Първо, страните в Европа са по-податливи на енергийна криза. Второ, ЕЦБ е принудена да повиши лихвите заедно с Федералния резерв, за да се бори с инфлацията, но ситуацията в американската икономика изглежда много по-стабилна поради факта, че търсенето на работна ръка надвишава предлагането, докато на европейските пазари има излишък на работна ръка. Освен това страните от еврозоната не могат да водят самостоятелна парична политика, така че може да е трудно да се помогне на икономиките в случай на следваща криза“, обяснява Денисламов.

Трето, ако американската икономика зависи от поведението на вътрешните потребители, тогава германската икономика е по-зависима от американската от износа, който е под натиск, и Германия фиксира търговски дефицит за първи път от 30 години, добавя експертът.

Германия каза, че недостигът на газ може да предизвика колапс, подобен на този на „Леман Брадърс“, тъй като предприятията и потребителите могат да останат без електричество - безпрецедентно събитие. Преди това газът беше второстепенна стока на регионалните пазари. Но сега пазарът на газ е станал глобален и може да има силно въздействие върху световните икономики.

Но пазарът на петрол, разбира се, не е загубил значението си. Икономистите на „Ситигруп“ не изключват сценария за срив на цените на петрола до 65 долара за барел до края на тази година и до 45 долара до края на 2023 г. Цените на петрола падат по време на всички рецесии до нивото на пределните разходи поради спадащо търсене, обясняват те.

В същото време анализаторите на „ДжейПиМорган“ не изключват напълно обратен сценарий, когато цената на петрола достигне „стратосферните“ 380 долара за барел. Според тях това е възможно, ако Русия значително намали производството в отговор на западните санкции.

В същото време сривът на цените на петрола може да се случи не само поради световната рецесия. „Може да е достатъчно да се намали геополитическата премия в петролните котировки. Това изисква пробив в преговорите между Русия и Украйна“, казва старшият анализатор на „Фрийдъм Финанс“.

По негово мнение заслужават внимание и рисковете от нова вълна на коронавирус и рисковете от нови щамове, които трябва постоянно да се „имат предвид“. „Китай все още поддържа политика на нулева толерантност към КОВИД-19, така че всяко ново огнище може да доведе до увеличаване на глобалния инфлационен натиск и сценарии на стагфлация или рецесия“, обяснява Денисламов.

Според него шоковият сценарий може да бъде дефлация в САЩ през 2023 г., ако цените на петрола намалеят и в същото време има прекомерно увеличение на запасите. Засега дефлацията засега е малко вероятен сценарий.

Най-вероятният, според експерта, е шоков сценарий за рецесия в икономиката на САЩ през 2023 г. поради спад в разходите на домакинствата и корпоративните инвестиции. Най-вероятно обаче спадът ще бъде краткотраен и не много силен.

„Дълбочината на спада на реалния БВП на САЩ може да не надвишава 3%, докато нивото на безработица може да нарасне до около 5% до края на 2023 г. Продължителността на възможна рецесия според нас може да бъде две тримесечия, така че „рецесионната година“ може да завърши с нулев темп на промяна на БВП поради две положителни тримесечия“, заключава източникът.

Гелди Союнов, ръководител на отдела за структурирани продукти банка в „Зенит“, смята, че най-вероятният шоков сценарий е по-нататъшното нарастване на геополитическото напрежение в света, което ще засегне логистичните вериги и крайната цена на продуктите.

Източник“ Поглед.инфо 



Гласувай:
6



1. missana - Тягостни прогнози за недалечното бъдеще, което ни очаква.
07.07.2022 20:01
Тази зима ще е много мъчителна. И аз съм сигурен, че САЩ няма да избягнат рецесията и дори ми се струва, че някои от цитираните в материала числа са твърде оптимистични. Наближава часът на Китай!
цитирай
2. iw69 - Стават
07.07.2022 20:16
тектонически размествания на световната политическа сцена.
Китай до 18 век са имали най-високата производителност, сега явно се връщат на тези си водещи позиции.

Тази зима наистина ще е много трудна, но мисля, че следващата след неа ще е още по-тежка. Процесите са инертни.
цитирай
3. missana - Може би Бог е пожелал златният милиард да усети ребром реалния живот,
07.07.2022 21:17
че иначе той съвсем се беше виртуализирал. Майката му е физически практики, медитации и да строим своя микрорай в условията на външния макроад. Надявам се да успеем, стига да няма тотална термоядрена война.
цитирай
4. leonleonovpom2 - Здравей, Ив!
08.07.2022 07:00
Да ти кажа, лишаването от газ на запада-географската посока се има предвид, а не ,че запАда, е с благородна цел!
Вярно е, че при горенето на газ се отделя водна пара Но е вярно също ,че се отделя и въглероден двуокис! Тук, в блога има самозванци, които ще обяснят по добре от мен процесите? Защото знаят, по презумция! Въглеродният двуокис или диоксид, е главен виновник за парниковия ефект!
По този начин ,те борят парниковия ефект
Страдалци, с лишаването си от газ, спасяват планетата!

Вечна слава на героите-мъченици!
цитирай
5. iw69 - Проблемът е,
08.07.2022 07:07
че за да компенсират недостига на газ ще започнат да горят повече въглища, а то замърсява още повече атмосферата.
цитирай
6. leonleonovpom2 - Здравей, отново, Ив!
08.07.2022 08:46
Проблемът е, че се намират в омагьосан кръг! И аз, със сарказъм, им го очертавам в по-горния коментар!
Проблемът е, че си търсят проблеми, които създателят сам решава! Без тях! Докато не се набъркат сериозно в решенията му и не го принудят да се занимава с тях!
Проблемът е ,че живеят заради парите и те са единствената им движеща сила!
Проблемът е ,че не четат притчата за Александър ,с разтворените пръсти на ръцете, вън от саркофага!
А и да я прочетат, няма да я разберат!
цитирай
7. nacionallist - Е, нека са в криза, какво толкова... ? :)
08.07.2022 11:03
... тая безбожна сатанинска американска сган си го заслужаваше отдавна. :)

цитирай
Вашето мнение
За да оставите коментар, моля влезте с вашето потребителско име и парола.
Търсене

За този блог
Автор: iw69
Категория: Политика
Прочетен: 4925391
Постинги: 2553
Коментари: 6436
Гласове: 16793
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930